перейти к содержанию
Страхование до момента основания Grawe
Страхование до момента основания

Grazer Wechselseitige Versicherung AG

Страхование до момента основания Grazer Wechselseitige Versicherung AG

Эпоха правления императора Франца Первого

[Translate to Russian:] Кайзер Франца Першого

На рубежі 19-го століття в Австрії спостерігався стрімкий розвиток економіки. Багато мануфактур були організовані вже у вигляді великих підприємств, в результаті промислової революції почався перехід від ручного виробництва до машинного. Під час використання парових машин і доменних печей зросла загроза пожеж. У промислових центрах спостерігалося скупчення великої кількості людей, будинки стали розташовувати ближче один до одного. Це ще більше погіршило ситуацію, тому заклик до ефективного страхування від пожеж звучав все голосніше і голосніше. Адміністративним змінам, пов'язаним з війнами Наполеона, Австрія зобов'язана тим, що вони заклали серйозний фундамент в систему австрійського страхування від пожеж: коли австрійські землі Зальцбург, Іннфіртель і частина Хаусрукфіртеля в 1809 році на кілька років потрапили під адміністративне управління Баварії, оскільки вони використовували прогресивні баварські норми страхування. Король Макс Перший Йозеф Баварський видав розпорядження в 1811 році про заснування "Загальної компанії зі страхування від пожеж в Баварії", в яку повинні були вступити всі домовласники за невеликим винятком. Підприємство набуло суспільно-правовий характер і форму монополії. Найстарші страхові товариства в Австрії і Баварії беруть свій початок з Баварської страхової компанії від пожеж: "Взаємна страхова компанія від пожеж в Австрійському Ерцгерцогстві об дер Эннс " (1811) і її філії в Зальцбурзі. Згідно з державним договором, укладеним в Мюнхені в 1816 році, ці області знову перейшли під юрисдикцію австрійської монархії. В результаті чого Австрійський підрозділ відокремився. Від загальної страхової суми 288 000 000 флоренів, відкололася сума близько 19 000 000 флоренів на страховки на території Австрії. Цього було недостатньо для покриття збитків і це могло привести до банкрутства товариства. Пожежа в місті Зальцбург в квітні 1818 року майже реалізувала цей жахливий сценарій. Перша австрійська страхова компанія, що слабо стояла на ногах, змогла вижити завдяки державному кредиту.

В імператорській постанові, датованій 4 вересня 1819, було визначено напрямок австрійського страхування і його відмінності від баварського зразка. Австрійська модель відображала образ мислення меркантилізму, суперечила ідеї лібералізму, яка завойовувала все більшу підтримку в австрійських центральних областях і намагалася виключити неправомірне економічне втручання держави. Велика хартія австрійської системи страхування Імператора Франца Першого звучала так: "Товариства страхування від пожеж в Моїх Державах повинні засновуватися і функціонувати у вигляді приватних підприємств". Імператор підтримував вільний розвиток підприємництва. Однак, не поділяв з потенційними страхувальниками турботи по фінансуванню.

Після імператорського указу в 1819 році страхування від пожежі в Австрії набуло швидкого розквіту. В австрійських провінціях поступово прокидався інтерес до заснування страхових підприємств. З'являлося багато різних страхових товариств на основі взаємності, область дій яких мала регіональні обмеження. Одночасно за державною ініціативою були засновані перші страхові товариства зі страхування від пожежі у формі приватних підприємств. У 1824 році мешканець Відня Георг Ріттер фон Хёгельмюллер (Georg Ritter von Högelmüller), який раніше в 1817 році вже безуспішно намагався добитися у князя Меттерніх страхування від пожежі, заснував першу приватну страхову компанію: "k. k. привілейована Віденська компанія страхування від пожежі на основі взаємності ". На Заході Австрії плани по впровадженню страхування також знайшли свою реалізацію: "Компанія страхування від пожежі в Тіролі-Форарлберге" була відкрита в 1825 році. Перше акціонерне товариство було засноване в Трієсті в 1822 році: "k. k. privilegierte Azienda Assicuratrice ".

Поряд з названими товариствами також існували селянські страхові товариства, число яких навіть збільшилося в цей період. Слабкі сторони молодих акціонерних товариств - такі як, наприклад, повільний хід справи по відшкодуванню збитку - сприяли переходу багатьох клієнтів у селянські страхові товариства, які швидко і не тільки в грошовому, але в матеріальному еквіваленті, наприклад, будівельними матеріалами та послугами робочих, компенсували збиток . Оскільки управління такими підприємствами здійснювалося на громадських засадах і без адміністративних витрат, забезпечувалася негайна виплата відшкодування шкоди, завданої пожежею. Більшість селянських страхових компаній існували до тих пір, поки їх не настигали катастрофи. Однак, досить було одної масштабної пожежі, щоб покласти економічний кінець такій страховій компанії.

Таким чином, страхування від пожежі можна назвати дитям 19-го століття. Інші страхові галузі по відшкодуванню збитків, а також страхування від нещасних випадків і хвороб відставали в своєму розвитку, хоча, наприклад, перші спроби медичного страхування були зафіксовані ще в середні століття: цеха, гільдії і союзи ремісників засновували свої організації самодопомоги, так звані благодійні або братські лавки. Вони з часом перетворилися в каси взаємодопомоги, з яких в 19 столітті залишилася лише невелика кількість і то вони не мали великого значення.

У 1807 році було засновано товариство зі страхування морських перевезень по Дунаю в Угорщині, страхове товариство зі страхування від граду утворилося в 1828 році в Мілані, який в ті часи належав Австріі.

то есть страхование транспортных средств, консультант